Homepage Eskilstuna Karateklubb

Elit Karate Cup 2019

Stäng fönstret!

Elit Karate Cup 2019, 27 april i Gångsätrahallen på Lidingö

Harry och Liona med sina pokaler
Harry och Liona med sina pokaler

Årets trupp från Eskilstuna Karateklubb till Elit Karate Cup bestod av Hugo Lines (11 år), Milly Eriksson (11 år), Adrian Mezö (11 år), Liona Lieu (10 år), Ronja Karlsson (9 år), Rozanna Karlsson (13 år), Harry Lieu (12 år) Tage Alskog (12 år), Kevin Öhrlund (11 år), Emmie Figaro Nyman (9 år), Wendela Papp (8 år).

Totalt blev det 11 medaljer varav tre guld, två silver och sex brons och det är ett bra resultat som vi är väldigt nöjda med.

Även detta år var det Harry som lyckades allra bäst av våra deltagare. Han tog dubbla guldmedaljer (individuell i kumite och kata) samt ett guld i lagkumiten tillsammans med Kevin och Tage.
Tage fick silver i kumite förutom det redan nämnde guldet i lag.
Hugo och Adrian tog silvermedaljen i lag-kumite pojkar 11 år.
Milly tog två brons, ett i kata och ett i kumite.
Liona, Emmie, Wendela och Adrian knep varsin bronsmedalj i kumite.

Harry mötte Sixten Wengberg (KK Elit), Constatine Stavrakos (Botkyrka) och Theodor Essving (Botkyrka) på vägen till finalen innan han i där ställdes mot Alexander Inman (Karlstad Shotokan).
I individuell kumite mötte Harry Nore Magnusson (Sundsvall) och Theodor Essving (Botkyrka) innan han i finalen fick möta klubbkompisen Tage, som innan det besegrat Tom Falck (Team Sanshin) och Måns Edman (Sundsvall).

Liona tog sig till sin semifinal via vinst mot Emilia Moberg (Mifuné) där hon mötte sin rival Annabella Salin (Märsta). Efter en väldigt jämn match som Liona under stor del ledde, stod till slut Annabella som segrare.

Hela truppen med sina medaljer och pokaler efter tävlingen.
Hela truppen med sina medaljer och pokaler efter tävlingen.

Kevin, Tage och Harry. guld-kumitelaget pojkar 12 år
Kevin, Tage och Harry. guld-kumitelaget pojkar 12 år

I vårt fulltaliga kumitelag, pojkar 12 år ställdes vi mot Sundsvall. Där vann vi den inledande matchen på WO. I nästa match vann Tage med 3-0 och därmed var guldet bärgat.

Adrian och Hugo med silver i lag pojkar 11 år
Adrian och Hugo med silver i lag pojkar 11 år

I lagkumite pojkar 11 år fick vi först möta och vinna över Team Elit 2 med en skadad Hugo innan finalen då vi ställdes mot Team Elit 1. En match som vi förlorade och fick då silvermedaljen. Adrian tog även ett brons i pojkar 11 år efter att ha nått semifinalen genom en vinst mot Adrian Delhag (Mifuné) och förlust mot Luca Stanisic (KK Elit).

Milly med brons i kata och kumite flickor 11 år
Milly med brons i kata och kumite flickor 11 år

Milly tog sig till sin semifinal i kata genom att vinna över Chudier Machar (Botkyrka) och Emma Nygren (Karlstad Shotokan), men föll i semifinalen mot Alva Nilsson (Karlstad Shotokan). I kumite gick vägen till semifinal via vinst mot Alma Retzell (Sundsvall), men där förlorade hon mot Liv Ekman (Tibble).

Emmie med brons kumite flickor 9 år
Emmie med brons kumite flickor 9 år

Emmie vann mot Natanya Randin (Kenpo Zen-Li )och Mesgana Teka (Black Belt Center) innan hon i semifinalen fick se sig besegrad av Olga Magnusson (Sundsvall).

Wendela med bronset i kumite flickor 8 år
Wendela med bronset i kumite flickor 8 år

Wendela fick möta Leona Zarei (KK Elit) i sin semifinal, men förlorade den och fick ett brons i kumite.

Ronja och Rozanna gjorde även de bra insatser i sina klasser, men tog sig inte vidare till semifinaler den här gången.

Stäng fönstret!

Om Eskilstuna Karateklubb | Site Map | Kontakta oss | ©2006 Eskilstuna Karateklubb