Homepage Eskilstuna Karateklubb

Tävlingsresultat 2018

HuvudsponsorerEKA Knivar

Dental Estetik

Senaste Nytt

Nytt Info Mail 6-2019...

Vid Solna Karate Cup blev det ytterligare medaljer...

11 medaljer vid Kobujutsu Open...

Träning för nybörjare där terminsavgiften inkluderar dräkt!
Terminsstart höstterminen 2019!

Årsresultat

Resultat 2019...

Resultat 2018...

Resultat 2017...

Resultat 2016...

Resultat 2015...

Resultat 2014...

Resultat 2013...

Resultat 2012...

Resultat 2011...

Resultat 2010...

Resultat 2009...

Resultat 2008...

Resultat 2007...

Resultat 2006...

Resultat 2005...

Resultat 2004...

Resultat 2003...

Resultat 2002...

Tävlingsresultat 2019

Vid årets första tävling ordnade Wendela ett guld vid sin debut under Katapokalen, Stockholm.
Ytterligare 8 medaljer vid Yui Shin Kai Open blev det i år.
Elit Karate Cup
resulterade i 11 medaljer.
Vid Tuna Karate Cup tog vi hela 17 medaljer.
Terminens sista tävling, Gothenburg Karate Open gav oss tre medaljer till.
Vi slog rekord i medaljer (23 st.) och blev bästa klubb vid årets Distriktscup och -mästerskap som gick i Katrineholm.
Till Karlstad och Heian Cup åkte vi och fick med oss 11 medaljer och blev 5:e bästa klubb av 51.
Ytterligare 11 medaljer tog klubben när vi besökte Sundbyberg och Swedish Kobujutsu Open.
Ett silver lyckades Tage få med sig från Finnish Open.
Vid Solna Karate Cup bärgade vi sju medaljer.

Medaljer

Solna Karate Cup Guld, Kumite - Milly Eriksson Guld, Kumite - Harry Lieu
  Guld, Kumite - Liona Lieu Silver, Kumite - Kevin Öhrlund
  Brons, Kumite - Hugo Lines Brons, Kumite - Lilja Haglén
  Brons, Kumite - Emmie Figaro Nymarn  
Finnish Open Silver, Kumite - Tage Alskog  
Kobujutsu Open Guld, Kumite - Harry Lieu Guld, Kumite - Liona Lieu
  Silver, Kata - Harry Lieu Silver, Kumite - Ronja Karlsson
  Silver, Kumite - Otavio Cristiani Silver, Kata - Milly Eriksson
  Silver, Kumite - Kevin Öhrlund Brons, Kata - Liona Lieu
  Brons, Kumite - Rozanna Karlsson Brons, Kumite - Ihsan Naser
  Brons, Kumite - Emmie Figaro Nyman  
Heian Cup Guld, Kumite - Millys Eriksson Guld, Kumite - Hugo Lines
  Silver, Kumite - Liona Lieu Silver, Kumite - Tage Alskog
  Silver, Kumite - Kevin Lieu Brons, Kata - Milly Eriksson
  Brons, Kumite - Kevin Öhrlund Brons, Kumite - Harry Lieu
  Brons, Kata - Lilja Haglén Brons, Kumite - Wendela Papp
  Brons, Kumite - Otavio Cristiani  
Distriktscup Guld, Kumite - Harry Lieu Guld, Kumite - Milly Eriksson
  Guld, Kumite - Liona Lieu Guld, Kumite - Kevin Öhrlund
  Guld, Kumite - Ronja Karlsson Silver, Kata - Harry Lieu
  Silver, Kumite - Emmie Figaro Nyman Silver, Kumite - Lilja Haglén
  Silver, Kumite - Wendela Papp Silver, Kata - Wendela Papp
  Silver, Kumite - Ihsan Naser Brons, Kumite - Molly Lindgren
  Brons, Kata - Molly Lindgren Brons, Kumite - Otavio Cristiani
  Brons, Kumite - Adrian Mezö Brons, Kata - Hugo Lines
  Brons, Kata - Lilja Haglén Brons, Kata - Adrian Mezö
  Brons, Kata - Liona Lieu Brons, Kumite - Tage Alskog
  Brons, Kata - Ronja Karlsson  
Distriktsmästerskap Guld, Kumite - Pentti Holm Guld, Kumite - Kevin Lieu
Gothenburg Karate Open Silver, Kumite - Harry Lieu Brons, Lag-Kumite - Harry Lieu, Tage Alskog
  Brons, Kumite - Liona Lieu  
Tuna Karate Cup Guld, Kumite - Harry Lieu Guld, Kumite - Liona Lieu
  Guld, Kumite - Milly Eriksson Guld, Kumite - Mai Wetcharat
  Guld, Kumite - Frame Nilsson Guld, Kumite - Hugo Lines
  Silver, Kumite - Wendela Papp Silver, Kumite - Adrian Mezö
  Silver, Kumite - Thanya Nilsson Silver, Kata - Wendela Papp
  Silver, Kata - Milly Eriksson  
  Brons, Kumite - Lilja Haglén Brons, Kata - Lilja Haglén
  Brons, Kumite - Ronja Karlsson Brons, Kata - Harry Lieu
  Brons, Kata - Ronja Karlsson Brons, Kumite - Tage Alskog
Elit Karate Cup Guld, Kumite - Harry Lieu Guld, Kata - Harry Lieu
  Guld, Lag-Kumite - Harry Lieu, Tage Alskog, Kevin Öhrlund Silver, Lag-Kumite - Hugo Lines, Adrian Mezö
  Silver, Kumite - Tage Alskog Brons, Kata - Milly Eriksson
  Brons, Kumite - Adrian Mezö Brons, Kumite - Liona Lieu
  Brons, Kumite - Ronja Karlsson Brons, Kumite - Wendela Papp
  Brons, Kumite - Milly Eriksson  
Yui Shin Kai Open Guld, Kumite - Wendela Papp Guld, Kumite - Liona Lieu
  Guld, Kumite - Hugo Lines Silver, Kata - Wendela Papp
  Silver, Kumite - Milly Eriksson Silver, Kata - Hugo Lines
  Brons, Kumite - Ronja Karlsson Brons, Kumite - Kevin Öhrlund
Svenska Katapokalen Guld, Kata - Wendela Papp  
Om Eskilstuna Karateklubb | Site Map | Kontakta oss | ©2006 Eskilstuna Karateklubb